Teremtésvédelem a nevelési és oktatási intézményekben

2019. november 19-én, Balatonszárszón a nevelési és oktatási intézményvezetők éves konferenciáján teremtésvédelmi témanapot tartott az Ararát munkacsoport és munkaág. A Nevelési és Oktatási Osztállyal és az Evangélikus Pedagógiai Intézettel való szoros együttműködésben szervezett teremtésvédelmi tematikus nap alkalmából az ország evangélikus iskoláinak és óvodáinak vezetői ízelítőt kaptak az ökoteológia alapjaiból és az evangélikus egyházban folyó teremtésvédelmi munkából. Interaktív foglalkozások keretében olyan élményprogramokon vettek részt az intézményvezetők, melyek “újrahasznosíthatók” az intézmény mindennapi életében, nevelési és tanítási gyakorlatában.

A teremtésvédelmi élményprogramok között voltak a fenntartható környezettel foglalkozó interaktív játékok, mint például szabadulószoba a hulladék kezelés témájában, Fele sem igaz! kvíz környezet- és természetvédelmi tévhitekkel kapcsolatosan vagy különböző újrahasznosított alkotásokat lehetetett készíteni az öko-kézművesség asztalán. Az intézményvezetők megoszthatták tapasztalataikat és megvalósuló jógyakorlataikat egymással, illetve kitölthettek egy teremtésvédelmi öntesztet, mely által az intézményeik működési szempontjai kerültek a fókuszba. Emellett hangsúlyt kapott, hogy a teremtett világ értékeinek megőrzése nem csupán külső feladat, így az emberi élet élhető ritmusára, az aktivitás, pihenés, töltekezés egyensúlyának fontosságára figyelmet irányítva, lehetett választani a nyugalmat, kikapcsolódást segítő foglalkozásokat vagy a meditatív József Attila sétákat.

Az alkalom a 2019. Európai Hulladékcsökkentési Hét regisztrált eseménye volt.

https://www.ewwr.eu/actions/project_archive/2019_kpzk-kpzse-workshopok

A fotókat készítette: Bujdosó Erika, EPSZTI

Helyi akciók a Teremtés hetén

Az idei Teremtés hetén az OIKOSZ – közös házban élünk partnerei helyi akció pályázatot hirdettek, melynek keretében 26 helyi közösség több mint 40 programot valósított meg országszerte.

Az interaktív térkép itt elérhető:

http://tff.hu/teremtes-hete-akciok-terkep

Az akcióról készült beszámolókat facebook oldalunkon tesszük közzé:

https://www.facebook.com/araratteremtesvedelem

🇪🇺️   A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával valósult meg a Baptista Szeretetszolgálat No Planet B! programja keretében.

Mit tanulhatunk a Gyöngybaglyoktól?

A Kajárpéci Evangélikus Gyülekezet és a Gyöngybagolyvédelmi Alapítvány közös szervezésében tartott gyülekezeti előadásról Jerabek-Cserepes Csilla beszámolója itt olvasható:

https://www.evangelikus.hu/mit-tanulhatunk-baglyoktol

A Teremtés hetén megvalósított program az egyházi ingatlanokban élő épületlakó állatfajok védelmére hívta fel a figyelmet, melyről részletesen tájékozódni az idei teremtés heti füzetben is lehet a 42. oldaltól következőkben.

https://www.evangelikus.hu/sites/default/files/teremtes_hete_2019_szines_vegleges.pdf

🇪🇺️   A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával valósult meg a Baptista Szeretetszolgálat No Planet B! programja keretében.

Hála és felelősség a sokféleségért – Konferencia

2019. október 3-án az Evangélikus Hittudományi Egyetem és az OIKOSZ – közös házban élünk projekt partnereinek közös szervezésében megvalósult “Hála és felelősség a sokféleségért” konferenciáról beszámolók itt olvashatóak:

https://www.evangelikus.hu/hala-es-felelosseg-sokfelesegert

https://www.parokia.hu/v/teremtesbe-szott-bolcsesseg/

A galéria fotóit készítette: Szikra Benedek teológus hallgató

🇪🇺️   A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával valósult meg a Baptista Szeretetszolgálat No Planet B! programja keretében.