Életigenlő gazdaság

A Magyar Természetvédők Szövetsége egy gazdaságfejlesztési javaslatcsomagot állított össze, amely célja, hogy a koronavírus járvány után a magyar gazdaságot a fenntarthatóságnak megfelelően lehessen helyreállítani. A közzétett és a döntéshozóknak is eljuttatott ajánlások szerint csökkenteni kell a természeti erőforrások felhasználását, meg kell erősíteni a helyi önellátó képességet és a gazdaságnak a túlpörgetett fogyasztói igények helyett a szükségletek kielégítésére kell irányulnia.

A természetvédők szerint a koronavírus terjedése nem lett volna ilyen veszélyes és gyors, ha nem lenne a gazdaság és az élet ennyire globalizált, másrészt a járvány gazdasági hatásai sem lettek volna ennyire pusztítóak egy helyi erőforrásokra épülő rendszerben. Ezért az újjáépítés során olyan gazdaságot kell kialakítani, amely ellenállóbb a válságokkal szemben, ugyanis a járvány csak egy az egyre sokasodó olyan veszélyek közül, mint az éghajlatváltozás, a biológiai sokféleség csökkenése vagy akár az adósságok eddig soha nem látott magas szintje. A természetvédők rámutattak, hogy ezen problémák gyökere közös: túl sok erőforrást veszünk el a természettől, megbontjuk annak normális működését. Az elmúlt évtizedek bebizonyították, hogy a jelenlegi környezetpolitika alkalmatlan a válságok leküzdésére, ezért a gazdasági szabályozók gyökeres átalakítására van szükség.

Éger Ákos, a Magyar Természetvédők Szövetsége ügyvezető elnöke szerint dolgozhatunk azon, hogyan mentsük meg a jelenlegi életellenes gazdaságot, de most lenne itt az esély arra, hogy létrehozzunk valami teljesen mást. Ami az embert és a közösségeket helyezi a középpontba és elismeri a természeti korlátokat. Ezért a gazdasági döntéseknek a túlpörgetett fogyasztói igények kielégítése helyett elsősorban az emberek biztonságát és szükségleteit kell szolgálniuk. Figyelembe kell venni a természeti korlátokat és csökkenteni az erőforrás-felhasználás jelenlegi szintjét. Az ügyvezető szerint kulcskérdés, hogy megerősítsük Magyarország gazdasági függetlenségét, a helyi közösségek önállóságát és önellátásra való képességét.

Farkas István, a szervezet társelnöke hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen a gazdasági szereplők felelősebb viselkedésre való ösztönzése. A társelnök rámutatott arra is, hogy csak akkor lehetséges az elmozdulás a fenntarthatóság felé, ha az egyének megváltoztatják az értékrendjüket: ha a boldogságunkat a materiális fogyasztás és az önmegvalósítás helyett a megelégedésben és a másik ember felé fordulásban keressük.


A javaslatcsomag letölthető: 
https://mtvsz.hu/uploads/files/MTVSZ_eletigenlo_gazdasagert_javaslatok_2020.pdf